یک هفته یک لژیون؛ سی‌دی روان
چهارشنبه 16 بهمن 1398 ساعت 07:00 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست هم‌سفر مینــــا | ( نظرات )

روز دوشنبه 14 بهمن ۱۳۹۸ لژیون سوم به استادی همسفر زهرا با دستور جلسه سی‌دی روان با حضور و مشارکت رهجوها برگزار شد.

کمک راهنما همسفر زهرا: زمانی که ما وارد کنگره شدیم و هرچه جلوتر رفتیم، فکر کردیم که همه‌چیز را میدانیم ولی وارد جزئیات یک مسئله که می‌شویم تازه متوجه می‌شویم که اصلاً چیزی نمی‌دانیم. مثلاً در مورد اعتیاد؛ فکر می‌کنیم طرف فقط مواد مصرف می‌کند و معتاد است ولی نمی‌دانیم اعتیاد چیست؟ در مورد سی‌دی روان هم همین را می‌گوید که اصلاً روان یعنی چه؟

اول ما باید معنی‌اش را بدانیم و تعریف روان را بدانیم، روان یعنی خلق‌وخو. حالا هر شخصی می‌تواند یک خلق‌وخو داشته باشد، عصبی باشد، افسرده باشد، گوشه‌گیر باشد، دوشخصیتی باشد. مثلاً مسافر من وقتی سردرد می‌گرفت، خلق و خویش عوض می‌شد و عصبی می‌شد. وقتی‌که سیگار زیاد می‌کشید، سردرد می‌گرفت و فکر می‌کرد اگر یک قرص ساده استامینوفن کدئین مصرف کند درزمانی که سفر می‌کرد، مشکلی ندارد، درصورتی‌که این سردرد و مشکلی که در جسم و روانش به وجود می‌آمد یک نشانه است که توداری زیاد سیگار مصرف می‌کنی! و اینکه شب‌ها دیر می‌خوابی و تا ساعت ۴ صبح بیدار هستی!

من وقتی این سی‌دی را گوش دادم متوجه شدم وقتی‌که حالش بد می‌شود، روانش و خلق و خویش به هم می‌ریزد. این نشان می‌دهد که از بی‌خوابی و سیگار کشیدن زیاد نشاءت می‌گیرد. مهندس در این سی‌دی، در مورد مثلث جسم، روان و جهان‌بینی صحبت کرده است. جسم به‌اضافه جهان‌بینی که مساوی می‌شود با خلق‌وخو.

حالا یعنی چه؟ جسم ما از خاک به وجود آمده است، کلسیم، منیزیم، روی و تمام این‌ها که در طبیعت است، در وجود انسان هم است.

حالا جهان‌بینی یعنی چه؟ یعنی آن چیزی که احساس می‌کنیم و ادراک می‌کنیم حالا چه مثبت و چه منفی. افکار من تعیین‌کننده نگاه من به همه‌چیز و برداشت من از وقایع است پس من باید اول روی جسم و جهان‌بینی خودم کارکنم که روانم خوب باشد؛ و این را هم بدانید که نباید بگویید که این‌ها برای مسافران است و به من چه ربطی دارد؟ مگر من مصرف‌کننده هستم! این‌طور نیست، منِ همسفر هم نیاز دارم و شامل حال من هم می‌شود که روی جسم و روان خودم و خلق‌وخوی خودم کارکنم.

همسفر زلیخا: اعتیاد فقط مربوط به مواد مخدر نیست، شاید اعتیاد به فضای مجازی باشد، اعتیاد در تمیزی خانه باشد که می‌شود وسواس و هر چیزی که بیش‌ازحد باشد می‌شود به آن اعتیاد گفت. مثلاً من شخصی را می‌شناسم که نمی‌تواند اصلاً در خانه بماند و شام و نهارش را می‌خورد و یا علی به بیرون می‌رود. این‌ها هم اعتیاد است و ما باید به‌مرور و یواش‌یواش کم کنیم، منِ نوعی که به فرض مثال که شبانه‌روز که ۲۴ ساعت است ۱۲ ساعت آن را بیرون باشم، باید صورت‌مسئله‌اش را پیدا کنم و این را تغییر بدهم و یا از ۲۴ ساعت ۲۰ ساعتش را می‌خوابد این هم نوعی اعتیاد است.

مثلاً شخصی را می‌بینی که مدام در فضای مجازی است و توانایی انجام هیچ کاری را ندارد و مدام گوشی دستش است و با هیچ‌کس در دنیای واقعی ارتباط برقرار نمی‌کند. این‌ها همه به روان مربوط است. ما باید روی روان خودمان کارکنیم و خلق‌وخوی خودمان را تغییر بدهیم، مثلاً من که چند سال پیش بداخلاق بودم، پرخاشگر بودم، از زمانی که به کنگره آمدم صبرم خیلی زیاد شده و با مسافرم اصلاً بگومگو نمی‌کنم و موفق‌تر از قبل شدم. مسافرم همیشه می‌گفت برو گواهینامه بگیر و ادامه تحصیل بده...ولی من می‌گفتم با دو تا بچه نمی‌توانم بخوانم. ولی وقتی در امتحانات شعبه شرکت کردم، درست است که دفعات اول نمره زیاد خوبی نیاوردم، ولی مسافرم خیلی تشویقم کرد و گفت همین‌که شروع کردی عالی است و به‌مرور موفق می‌شوی.

همسفر مریم: این سی‌دی راجع به روان است و ما اگر سردرد بگیریم دیگر تحمل کسی را نداریم و درد غالب می‌شود و این درد روی خلق‌وخوی ما تأثیر می‌گذارد، روی روان تأثیر می‌گذارد و این عناصری که در بدن ما ترشح می‌شود بالا و پایین می‌شود؛ مثلاً اگر آدرنالین ترشح نشود، خواب ما به هم می‌ریزد و یا اگر هورمون‌های درد ترشح نشود و قسمتی از بدن ما مشکل داشته باشد و ما از طریق درد آگاه نشویم به‌طور مثال کلیه خودمان را از دست می‌دهیم و درد خودش یک علائم بالینی هست برای تشخیص که خیلی مهم است.

شخص معتاد در اثر مصرف مواد مخدر، تولید مواد شبه افیونی بدن خود را متوقف کرده است و اگر مواد مخدر مصرف نکند، چون بدنش، مواد ضد درد را ترشح نمی‌کند دچار درد و عصبانیت و خشم و...شده و روان او به هم می‌ریزد و زمانی که مواد مخدر مصرف می‌کند سرحال شده و ازلحاظ خلق‌وخو در شادی و سرخوشی مصنوعی به سر می‌برد. پس خلق و خویش و روانش با مصرف و عدم مصرف در نوسان است.

اندیشه‌های منفی روی خلق‌وخوی ما تأثیر بدی می‌گذارد، من الآن خیلی روی خودم کار می‌کنم؛ اما قبلاً فکر و خیال‌های منفی خیلی آزارم می‌داد و فکر می‌کردم خدایی نکرده بر سر عزیزانم بلایی آمده و خیلی بی‌قرار بودم و تپش قلب داشتم ولی وقتی جهان‌بینی را آموزش گرفتم و کاربردی کردم، فهمیدم که این افکار درست نیست و سمی است و دیدگاهم را مثبت کردم و الآن خیلی بهتر هستم درصورتی‌که قبلاً این افکار منفی، حق زندگی کردن را از من گرفته بود و استرس و دلهره من را از پا انداخته بود.

همسفر ایران: درمان اعتیاد سه ضلع دارد، جسم، روان، جهان‌بینی و همان‌گونه که جسم باید سلامت باشد با تغذیه مناسب و ورزش، جهان‌بینی و دیدگاه ما هم باید تغییر کند و اگر جسم سالم باشد جهان‌بینی ما هم رفته‌رفته درست می‌شود.

روان چیست؟ همان کارها و رفتارها و کردارهایی که انجام می‌دهیم، جسم وجهان بینی ما اگر به تعادل برسد روان ماهم به تعادل می‌رسد و باید سعی کنیم افکار منفی را از خودمان دور کنیم.

همسفر سمیه: من سی‌دی روان را گوش کردم و یک سری سؤالات و مشکلات داشتم که با توضیحات شما حل شد. من فکر می‌کردم اگر مسافرم اعتیادش را کنار بگذارد همه‌چیز درست می‌شود و نیاز به چیز دیگری ندارد و جهان‌بینی و روان را نمی‌دانستم تا اینکه این سیدی را گوش کردم و متوجه شدم که فقط با قطع مواد به‌سلامتی جسم و روان نمی‌رسیم و مهم‌ترین چیزی که هست این است که هم‌زمان با جسم، روان و جهان‌بینی هم به تعادل برسد.

فقط با خوردن شربت به‌تنهایی به تعادل نمی‌رسد همان‌طور که فقط باکار کردن روی جهان‌بینی به‌تنهایی به تعادل نمی‌رسد.

تهیه و تایپ: همسفر معصومه لژیون چهارم

عکاس: همسفر سونیا

تنظیم: همسفر مینا

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: گزارش لژیون، سی دی ها،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
ناصر همتی جمعه 18 بهمن 1398 02:23 ق.ظ
خدا قوت و خسته نباشید به خدمت‌گزاران سایت و ممنون بابت این گزارش کامل
مهدی-لژیون یکم قدیم(استاد رضاحقیقی) پنجشنبه 17 بهمن 1398 05:51 ب.ظ
تشکر و سپاس بابت انعکاس و گزارش لژیونها.
همسفر ذلیخا پنجشنبه 17 بهمن 1398 02:41 ق.ظ
از استاد بزرگوارم خانوم زهرا از شعبه ابن سینا بسیار سپاسگذارم که با دانایی و اطلات خود مرا هرروز نسبت به خودم و وقایع زندگیم داناتر مینماید آرزوی بهترینها را برایش خواهانم. همچنین امیدوارم عضوی هرچند کوچک اما مفید برای اهداف این راه الهی باشم. در ضمن شایان ذکر است از زحمت کشان سایت کمال تشکر را داشته باشم.
مسافرجعفرنمایندگی ابن سینا چهارشنبه 16 بهمن 1398 06:35 ب.ظ
خداقوت به کمک راهنمای محترم سرکارخانم زهرا واعضاء محترم وگرامی لژیون سوم وخداقوت به خدمتگزاران سایت
همسفر مینا شعبه ابن سینا چهارشنبه 16 بهمن 1398 10:54 ق.ظ
خانم زهرا عزیز از سخنانتان واقعا لذت بردم و استفاده کردم خدا قوت به شما و اعصای لژیون که از صمیم قلب دوستشان دارم
خسته نباشید به خانم معصومه عزیز و خانم سونیا عالی بود
مسافر میلاد خداکرمی چهارشنبه 16 بهمن 1398 10:47 ق.ظ
خدا قوت به کمک راهنمای محترم خانم زهرا و آروزی بهترینها برای همسفران گرامی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic