دانایی، دانایی موثر و سواد
پنجشنبه 7 فروردین 1399 ساعت 09:00 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست هم‌سفر مینــــا | ( نظرات )

همان‌طور که در کنگره یاد گرفتیم میزان دانایی سواد تمدن نیست مانند انسان بودن به لباس پوشیدن نیست، بایستی انسانی اندیشید.

دانایی یعنی داشتن دانش و یا اطلاعات داشتن. مثلث دانایی شامل تفکر، تجربه و آموزش است و در مقابل این مثلث، مثلث جهالت قرار دارد و شامل ترس، ناامیدی و منیت که از رشد دانایی جلوگیری می‌کند. هنگامی‌که دچار ترس می‌شویم قادر به تفکر و فکر کردن نیستیم. درواقع نمی‌توانیم از مجهول به معلوم برسیم. اینجا ترس تفکر را از بین می‌برد و قادر به حرکت نیستیم.
ضلع دیگر ناامیدی. هنگامی‌که شخص پارها برای حل مشکلاتش تلاش می‌کند، اما به نتیجه نمی‌رسد و ناامیدی مانع از تجربه می‌شود و ضلع سوم منیت است که در مقابل ضلع آموزش قرار دارد. شخص دچار منیت می‌شود و درواقع دانایی‌اش در مقابل استعدادی که از آن برخوردار است. به عبارتی به حد کافی نرسیده است در اینجا است که شخص دیگر آموزش پذیر نیست.
حالا متوجه می‌شویم که تمام این حس‌ها نیروهای بازدارنده هستند و از دسته نیروهای منفی به شمار می‌آیند و در ادامه مانع از رشد دانایی ما می‌شوند. چراکه دانایی محکم‌ترین سپر در برابر خواسته‌های نامعقول است و به‌عنوان‌مثال؛ هنگامی‌که مسافران در کنگره ۶۰ به درمان می‌رسند، به این مفهوم است که این مجموعه درزمینهٔ درمان اعتیاد به دانایی رسیده است.
به گفته جناب مهندس که می‌فرمایند: دانایی ما در مقوله درمان اعتیاد، مانند چراغی است در تاریکی؛ اما تجربه شخصی من این است که در ابتدا تصور داشتم که اگر مسافرم به‌اندازه کافی اراده داشته باشد به درمان می‌رسد. درصورتی‌که اراده به‌تنهایی کافی نیست. متوجه شدم جسم فرد مصرف‌کننده دچار مشکل است و تعدادی از سیستم‌های طبیعی بدنش ازکارافتاده و در ادامه متوجه شدم جسم مسافرم باید به تعادل لازم برسد.
و در مورد دانایی مؤثر؛ مرحله‌ای است که باید تصفیه و پالایش صورت بگیرد تا درستی و نادرستی کاری را بتوانیم تشخیص بدهیم؛ یعنی در هنگام تصمیم‌گیری بتوانیم تصمیم درست و عقلانی بگیریم. چون انسان اگر کل مطالب را بداند ولی به آن عمل نکند، مثل یک کتابخانه سیار می‌شود و پیشرفتی ندارد.
دانایی مثل یک کتابخانه و یا یک نرم‌افزار یارانه نگهداری می‌شود. آن چیزی که مهم است و دانایی مؤثر است. در مورد دانایی مؤثر مثالی می‌زنم در نظر بگیریم دانایی‌تان سه پایه‌ای است، اگر یکی از این پایه‌ها بلندتر باشد ما دیگر قادر نیستیم روی این سه‌پایه بنشینیم چون نامتعادل است.
ما هم در کنگره اگر آموزش بگیریم، ولی آموزش را به عمل درنیاوریم و اجرا نکنیم، تعادل نداریم و حس خوبی هم در ما ایجاد نمی‌شود. باید سعی کنیم سطح دانایی و آگاهی خودمان را بالا ببریم.
کنگره بستر را فراهم کرده و بقیه کارها دست خودمان است که چه‌کاری را انجام بدهیم و چه‌کاری را انجام ندهیم؛ اما دانایی خاص برای خودمان است. ما روی یکسری کارهای خود تشخیص می‌دهیم و به آن‌ها می‌رسیم، دلیلش برای خودمان قابل توجیه است که می‌شود دانایی خاص.
مورد دیگر این است که من می‌دانم ولی چرا نمی‌توانم عملی کنم و این باعث رنج من می‌شود؛ مثلاً می‌دانم دروغ، غیبت و... بد است ولی نمی‌توانم خود را کنترل کنم. در برابر چیزهایی که می‌دانم و قدرت تشخیص را بالابرده‌ام. این لباس مبدل، وارد شهر وجودی من می‌شود و احساس سرخوشی به من می‌دهد و این کار ضد ارزش را انجام می‌دهم و برایم لذت‌بخش است.
اما انسان با سعی و تلاش و آموزش درست باید به‌فرمان عقل برسد و بهترین الگو برای انسان قانون طبیعت است که می‌تواند برداشت کند و جلسات هم باعث افزایش دانایی می‌شود.
و اما در مورد سواد، همان‌طور که انسانیت به لباس پوشیدن نیست، دانایی هم به سواد نیست. جناب مولانا می‌فرماید:
هرکسی از ظن خود شد یار من           از درون من نجست اسرار من

هرکسی می‌تواند سواد داشته باشد، حتی بی‌سوادان هم از حداقل سواد بهره‌مندند؛ اما همه دانا نیستند و دانایان کمترند و خیلی از باسوادها و تحصیل‌کرده‌ها بودند که به اعتیاد آلوده‌شده‌اند حتی از عنوان‌های بالا بودن و به اعتیاد رو آوردند. در کنگره هرکسی با هر مقامی که وارد می‌شود، باید از پایه شروع کند و با بقیه هیچ فرقی ندارد و باید بیاید ندانی را بداند که چرا نمی‌داند؟
به نظر من در کنگره ۶۰ سفر دومی‌ها به مرحله دانایی رسیده‌اند؛ ولی دانایان مؤثر می‌توانند راهنمایان کمک راهنمایانی باشند که به دانایی و دانسته‌های خود عمل می‌کنند. راهنمایان، کمک راهنمایان، دیده‌بانان، مرزبانان، ایجنت‌ها، اسیستانت ها هم همانند زنبورعسل می‌باشند. عالم بی‌عمل و دانایی بی‌اثر، مانند زنبورهای بی عسل هستند. نمی‌توانند عسل تولید کنند. نمی‌توانند علم را گسترش دهند.
دنیای پذیرش‌ها که در ما اصطلاح به سرچشمه جوشان که صاحبان کمال و فضیلت می‌باشند، دانایی. به قوهٔ تأثیرگذاری افراد صاحب‌کمال و فضیلت، دانایی مؤثر می‌گوییم؛ یعنی رسیدن به مرحله نفس مطمئنه. سواد یک دانش اکتسابی می‌باشد. خیلی از افراد باسواد هستند، اما شاید فاقد فضیلت باشند. فاقد کمالات باشند و باید بگوییم فاقد دانش لازم هستند.
مثل‌اینکه خیلی از افراد ثروتمند هستند، ولی فاقد بخشش و بخشنده بودن. همیشه در این جامعه هرکس با شایستگی‌هایش و نه باسواد اکتسابی‌اش زندگی می‌کند. پس ما باید شایسته دانایی باشیم آن‌هم از نوع دانایی مؤثر و کسب علم و دانش هم تأثیرات مثبت و خوبی در دانایی مؤثر خواهد داشت. اگر کسی توانست یک نفر را از جهان تاریکی اعتیاد خارج کند، به دانایی رسیده است. دانشش، رشته‌ای است با موضوع خاصی که البته آقای امین شکافنده آموزش، تجربه و تفکر می‌شود که مجموعه آن دانایی است و این همان دانایی است که تبدیل‌شده به دانایی مؤثر.
نویسنده: همسفر صدیقه آتش‌بار
نگارنده و تنظیم: همسفر مینا

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: دستورجلسات هفتگی، دستور جلسات، مقالات،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مسافرجعفرنمایندگی ابن سینا دوشنبه 11 فروردین 1399 01:20 ب.ظ
باتشکر ازتلاش شما همسفرومرزبان گرامی سرکارخانم صدیقه بسیارزیبا بود وباتشکر از سرکارخانم مینا
دوشنبه 11 فروردین 1399 11:19 ق.ظ
خسته نباشید خانم صدیقه ی مهربون
همسفر سولماز دوشنبه 11 فروردین 1399 01:35 ق.ظ
خانم صدیقه عزیز مثل همیشه پر بار بود و آموزنده خداقوت خدمت شما و همه عزیزان خدمتگذار
طیبه ل نهم یکشنبه 10 فروردین 1399 10:17 ق.ظ
خانم صدیقه عزیز خداوند بهترینها را سر راهتون قرار بده عالی وزیبا بود .
مسافرجعفرنمایندگی ابن سینا جمعه 8 فروردین 1399 08:45 ق.ظ
باتشکر از تلاش وزحمات شما همسفرومرزبان محترم سرکارخانم صدیقه
همسفرصدیقه پنجشنبه 7 فروردین 1399 03:01 ب.ظ
سپاسگزاراز خانم مینا خسته نباشی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic